Siatkówka

Nie jest tak pięknie ładnie i różowo

 Po weekendowych meczach kwalifikacji do Mistrzostw Świata nie sposób nie odwołać się do postawy naszych siatkarek. W dzisiejszym wydaniu Magazynu Polska 2014 w Polsacie Sport News gośćmi Marka Magiery byli: Waldemar Wspaniały, Ireneusz Maur i Zygmunt Chajzer.

Goście w studio komentowali pojecie drużyny i kondycję polskiej siatkówki, którą w dość dobitny, ale prawdziwy sposób określił trener Wspaniały: „Nie jest tak pięknie, ładnie i kolorowo”. Nasuwa się jedno bardzo ważne pytanie: jak budować drużynę, której celem jest walka o najwyższe medale w momencie gdy zawodnicy nie grają ze sobą przez kilka lat? Jak budować trwałą ekipę, kiedy trener musi niemal prosić się zawodników, by łaskawie zechcieli grać w barwach swojego kraju?
Patrząc na dzisiejsze składy klubów Orlen Czy Plus Ligi, nie da się nie zauważyć, iż cechuje je międzynarodowa mentalność. Używając tego pojęcia mam tutaj na myśli zawodników i zawodniczki, które pochodzą z innych krajów i grają w naszej lidze. Aby moje słowa nie zostały opacznie zrozumiane – nie mam nic przeciwko obcokrajowcom, którzy grają w polskich klubach. Uważam jednak, że warto zastanowić się nad skalą tego zjawiska, bo jak polski sportowiec ma się wykazać stojąc w kwadracie dla rezerwowych przez dwie godziny, bez możliwości pokazania swoich atutów, bądź czasem wad (które są równie ważne ponieważ wpływają na jakoś gry zespołu). Potem pojawia się problem, że nie mamy odpowiedniej ilości wykwalifikowanych, przyjmujących czy atakujących. Nie zapominajmy, iż aby występować w barwach reprezentacji trzeba mieć obywatelstwo tego kraju.
Jak trafnie określił w swoim poniedziałkowym felietonie Marek Magiera „Czy można wygrać zawody nie mając drużyny? Nie można”. I ta sentencja tyczy się zarówno siatkarek jak i siatkarzy. Co do tych drugich czas tak naprawdę pokarze, na ile Stephane Antiga podoła w zbudowaniu prawdziwej drużyny.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s