Siatkówka

Reprezentacja Polski wystąpi w Lidze Europejskiej

Format zawodów wraca do dawnej formy, meczów u siebie i na wyjeździe (zamiast turniejów dla każdej z grup, czyli formuły, którą Liga Europejska przejęła od Ligi Światowej. Zwycięzcy edycji z 2014 roku zakwalifikują się odpowiednio do Ligi Światowej i World Grand Prix, po wypełnieniu niezbędnych kryteriów.

– Sprawdzaliśmy i ocenialiśmy edycję 2013 i doszliśmy do wniosku, że mecze u siebie i na wyjeździe pomogą nam ulepszyć te rozgrywki – powiedział André Meyer. – Z drugiej strony oszczędzi to pieniądze organizatorom, a kibice zawsze chcą oglądać swoich ulubieńców, więc w tym formacie będziemy mieli pewność, że mecze przyciągną tylu fanów, ile się da, żeby zobaczyć gospodarzy w akcji – kontynuuje.
Mężczyźni
10 męskich reprezentacji podzielono na dwie grupy, po pięć zespołów każdy. Składy grup zostały wyłonione metodą serpentyny według aktualnego rankingu europejskiego (z dnia 18 października 2013).
Grupa A: Polska, Grecja, Czarnogóra, Rumunia i Azerbejdżan
Grupa B: Turcja, Słowenia, Austria, Dania i Macedonia
Trzy zespoły – Polska, Macedonia i Azerbejdżan – zadebiutują w Lidze Europejskiej, podczas gdy Słowenia i Grecja powracają do rozgrywek po nieobecności w zeszłym roku.
– Bardzo cieszy nas obecność tych zespołów – powiedział prezydent CEV. – Wiemy, że dla Polski Liga Europejska będzie dodatkowym sposobem na przygotowanie zawodników do Mistrzostw Świata we wrześniu, których są gospodarzami. Azerbejdżan zaś będzie zbierał doświadczenie organizatorskie przez przyszłorocznymi Igrzyskami Europejskimi. Po raz kolejny Liga Europejska potwierdza swój status, jako platforma dla reprezentacji do sprawdzenia się na międzynarodowej scenie, poprawiania umiejętności i budowania formy przed kolejnymi ważnymi turniejami.
Gospodarz turnieju finałowego będzie ogłoszony w późniejszym terminie. Organizator i dwóch zwycięzców grup oraz zespół z drugiego miejsca z najlepszym bilansem, wystąpią w final four. Zeszłoroczni mistrzowie – Belgowie – nie wystąpią i podczas finału poznamy nowego mistrza.
Szczegółowy plan rozgrywek GRUPA A GRUPA B
Kobiety
Osiem zespołów podzielono na dwie grupy po cztery każdy.
Grupa A: Turcja, Bułgaria, Azerbejdżan i Słowenia
Grupa B: Niemcy, Polska, Hiszpania i Grecja
Zeszłoroczne mistrzynie, Niemki, wracają do gry, ale nie będzie im łatwo obronić tytułu, po tym jak do rozgrywek dołączyły inne światowej klasy zespoły, które też mają ochotę na złoty medal. Polska, Azerbejdżan i Słowenia zadebiutują z rozgrywkach, podczas gdy Grecja powraca po opuszczeniu zeszłorocznej edycji z powodu kłopotów finansowych.
– Tegoroczna Liga Europejska będzie kolejnymi zawodami wysokiej klasy, jako że cztery z tych zespołów będą reprezentować Europę na Mistrzostwach Świata we Włoszech – skomentował André Meyer.
Faza grupowa to sześć weekendów, a każdy zespół zagra dwa mecze w weekend, każdy zagra sześć spotkań na swoim boisku i sześć na wyjeździe. Gospodarz final four będzie wyłoniony później i dołączy on do zwycięzców grup i najlepszego zespołu z drugich miejsc.
Źródło: s-w-o.pl
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s