Siatkówka

Afera Grzegorza Boćka – subiektywnie

Wczoraj poznaliśmy decyzję Sądu Odwoławczego w sprawie konfliktu między AZS Częstochową, a ZAKSą Kędzierzyn Koźle. Sprawa dotyczy „nielegalnego” transferu Grzegorza Boćka do zespołu obecnie prowadzonego przez Sebastiana Świderskiego. Konflikt trwa od kilku miesięcy, jednak po odwołaniach i ciągłych wnioskach przekładanych do sądu, dopiero kilka dni temu, udało się zakończyć tę sprawę. A zakończyła się pomyślnie dla Częstochowy. Sąd uznał bowiem, iż Grzegorz Bociek miał aktualną umowę z AZS, w związku z czym nie powinien przechodzić do Kędzierzyna. W ramach decyzji Grzegorz musi zapłacić 25 tysięcy złotych do AZS jako zadośćuczynienie i pokryć koszty sadowe w wysokości 2 tysięcy złotych. Klub z Kędzierzyna natomiast musi zapłacić 60 tysięcy złotych do Polskiego Związku Piłki Siatkowej.


W związku z tak drastycznym (dla niektórych) wyrokiem sądu, w internecie wszyscy komentują to wydarzenie. Zarówno działacze, prezesi obu drużyn, ale również zawodnicy, czy osoby postronne.  Pojawiają się pytania, czy zawodnik słusznie został ukarany, na jaw wychodzą jakieś dotąd nieznane lub nieupublicznione fakty. Okazuje się, że wszyscy wszystko wiedzieli, ale nikt się nie odzywał.

Wyrok sądu postanowiła skomentować Prezes ZAKSy Kędzierzyn, Pani Sabina Nowosielska. W swoim uświadczeniu, ubolewa ona nad decyzją sądu, co w zasadzie w żaden sposób nie dziwi. Oprócz wyjaśnienia, iż po stronie klubu, nie doszło do żadnych uchybień, zasugerowała również stronniczość twierdząc, iż „Niedopuszczalnym jest też, aby przewodniczącym Sądu Odwoławczego był uprzedni prezes AZS-u Częstochowa.”. Te słowa z pewnością rzutować będą nad profesjonalnym podejściem do rozpatrywania spraw zawodników poszczególnych klubów.

W swoim oświadczeniu pani Prezes stwierdziła również Oczekując profesjonalizmu od zawodników powinniśmy zadbać o to samo w klubach, i nie tylko. Te słowa dają do myślenia. Jasnym i bezspornym jest, iż od zawodników oczekuje się profesjonalnego podejścia do wykonywanych obowiązków (z resztą nie tylko od zawodników) i przede wszystkim przestrzegania zasad fair-play. Pojawia się więc pytanie: dlaczego ZAKSA sama nie zawiesiła swojego zawodnika, w momencie wystawienia pozwu?

To, że klub ZAKSA chciał dokonać transferu Grzegorza Boćka do swojego zespołu, jest decyzją całego zarządu i zapewne po rozmowach z samym zainteresowanym doszło do wstępnych założeń odnośnie kontraktu. Zanim nastąpi podpisanie odpowiednich dokumentów zostają sprawdzane wszystkie prawne regulacje, tak by wszystko odbyło się w granicach prawa. Pani prezes zasugerowała, iż Grzegorz umowę z Częstochową miał podpisać w maju 2013, grając w barwach tego klubu od sierpnia 2012. Wniosek więc z tego taki, iż Bociek w AZS-ie grał „na czarno”, a jak to przy takich umowach bywa, na własną odpowiedzialność.. Wiedząc o tym zarząd ZAKSY i tak zdecydował o chęci podjęcia współpracy z zawodnikiem. Bardzo dobre występy w Plus Lidze spowodowały, iż „czołowe” kluby zainteresowały się tym młodym siatkarzem. Dokonano podpisania kontraktu i w tym miejscu zaczyna się … afera.

AZS składa pozew na ZAKSę o niedopełnienie obowiązków ze strony zawodnika. Dochodzi do procesu. Wiadomym jest, iż klub będzie bronił swojego, nowo pozyskanego, zawodnika. Jednak zastanawia kwestia samej gry Boćka. Jeżeli w klubie pojawia się zagrożenie, iż zawodnik mógł złamać przepisy, to dlaczego odpuszczony jest do gry?  Zanim dojdzie do ogłoszenia wyroku, mija kilka miesięcy, czego mieliśmy przedsmak, jednak w tym okresie zarząd klubu powinien sam podjąć pewne kroki, np. zawiesić zawodnika w pełnieniu obowiązków do czasu wyjaśnienia. Oczywiście, w tym momencie pojawia się kwestia „nie po to klub kupuje zawodnika, by go za chwilę zawieszać”. Tylko, takie sytuacje rzutują na całej drużynie, a co za tym idzie również klubie. W tej chwili nazwisko Grzegorza Boćka nie schodzi z ust kibiców i ekspertów siatkówki, Bociek kojarzony jest z ZAKSą i zapewne jeszcze przez długi okres czasu zarówno zespoł jak i sam zawodnik będą walczyć z negatywnym zainteresowaniem mediów. Pytanie więc, gdzie to profesjonalne podejście do tematu?


Opracowanie: własne
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s