Siatkówka

Zmiany, zmiany, zmiany… czyli o zasadach na mistrzostwach świataZbliżające się mistrzostwa świata to ogromne wydarzenie, gdzie wszystko musi być dopięte na przysłowiowy „ostatni guzik”. Ta zasada tyczy się również sędziów i sposobów sędziowania. FIVB siatkarski mundial będzie korzystać z systemu challenge. Dla polskich zawodników i kibiców nie jest to żadną nowością ponieważ wykorzystywany jest we wszystkich rozgrywkach również ligowych, a nie jak w większości krajów, tylko podczas meczów międzynarodowych. W tej wiadomości nie było by nic dziwnego, gdyby nie zmiany jakie mają nastąpić.


Po pierwsze zawodnik nie ma prawa dotknąć siatki. Dla przypomnienia, w tej chwili może jej dotknąć, ale tylko dolnej taśmy po ataku.

Po drugie przerwy maja trwać po 15 sekund, a nie jak dotąd 30. Ma to na celu przyspieszenie tempa gry, tak aby nie było zbyt długich odstępów między atakami.

Nie należy tutaj zapomnieć o trzecim, dodatkowym arbitrze, który będzie rozstrzygał kwestie sporne. Do tej pory na boisku mamy czterech sędziów, jednak to nie wystarcza i dodatkowo pojawi się jeszcze jeden, który będzie nadzorował wszystkie akcje.

Nowością będzie również możliwość powołania przez trenera 14 zawodników na boisko.

Dodatkowym ułatwieniem i usprawnieniem pracy głównego sędziego będzie … tablet. To na tym urządzeniu sędzia będzie mógł skorzystać z powtórzenia akcji, tak by upewnić się, ze podjęta przez niego decyzja była słuszna.

Według mnie najlepszym z zasad wprowadzonych przez FIVB przed tegorocznymi mistrzostwami jest wideoweryfikacja, wyświetlana na telebimach w Czesie rzeczywistym. Do tej pory w momencie challengu na prośbę trenera, komisarz wraz z sekretarzami zawodów sprawdzali powtórkę akcji tylko na swoich komputerach. Od teraz również widzowie i zawodnicy będą mogli być naocznymi świadkami poprawności decyzji sędziów.


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s