Siatkówka

Bogusław Adamski dla onet opowiada o pieniądzach z Mistrzostw Świata

Adamski – dyrektor wykonawczy turnieju z 2009 roku – wyjaśnił, że jednym z głównych powodów uniemożliwiających takie porównania jest ogromna różnica w budżetach i wydatkach związanych z tymi turniejami. Jego zdaniem wpływy z ubiegłorocznej imprezy przekroczyły 100 mln zł. W 2009 r. było to 11 mln zł, czyli ponad sześć mln zł mniej niż całkowity koszt organizacji ME, który zamknął się w kwocie 17 mln 150 tys. zł.

Zdaniem członka zarządu PZPS Waldemara Wspaniałego dzień pobytu jednego zespołu w Polsce w 2009 r. kosztował 106 250 zł, a w 2014 r. – 68 840 zł. Adamski zauważył, że taka różnica to efekt nie tylko zmian na rynku hotelarskim, ale też sytuacji finansowej związku, który przed ME siatkarek nie miał pieniędzy na wcześniejszą rezerwację miejsc.– Z tych pieniędzy m.in. sfinansowaliśmy wszystkie koszty związane z organizacją i promocją imprezy, zorganizowaliśmy losowanie, przez prawie dwa lata utrzymywaliśmy dwuosobowe biuro mistrzostw i opłaciliśmy zakwaterowanie dla 18 osób z każdej ekipy – wyjaśnił Adamski.
– Robiliśmy imprezę przy wyższych cenach usług w hotelach, których jednocześnie było wielokrotnie mniej niż teraz. Wybór był mocno ograniczony i to hotele stawiały warunki. Efekt był taki, że musieliśmy skorzystać z firmy pośredniczącej, bo nie mieliśmy pieniędzy na rezerwację miejsc, a bez przedpłaty nikt nie chciał przyjąć od nas zamówienia. Musieliśmy zatem podpisać umowę z firmą, która przejęła od nas rezerwację i już w 2008 r. zapłaciła połowę wymaganej kwoty. W takiej sytuacji nie mogliśmy liczyć na żadną ulgę, a jedyną korzyścią było to, że nas rok wcześniej ktoś skredytował. Od tamtego czasu ceny w branży hotelarskiej spadły o połowę – powiedział Adamski.
Dodał, że dodatkowym problemem było to, że podczas turnieju z 2009 r. prawa reklamowe niemal w całości należały do CEV, która przejęła pieniądze m.in. od głównego sponsora imprezy.
– Gdyby Orlen dał te pieniądze nam, to byśmy wtedy zarobili ładną kwotę. A sponsorów mieliśmy wtedy bardzo mało, bo CEV nie wpuścił nikogo na swoje bandy. Nie mieliśmy więc praktycznie żadnego pola reklamowego i nasze wpływy z mistrzostw to były trzy miliony z biletów i osiem milionów od miast-organizatorów – przyznał Adamski.
Przypomniał jednocześnie, że na każdym etapie osobami odpowiedzialnymi i prowadzącymi ME w każdym mieście byli pracownicy PZPS, a nie spółki zewnętrzne.
– W żaden sposób tamtego turnieju nie da się więc porównać z ubiegłoroczną imprezą – powiedział były sekretarz generalny siatkarskiego związku.
Jego zdaniem, na organizację MŚ Ministerstwo Sortu przekazało 3,5 mln zł, a umowy zawarte przed końcem sierpnia 2012 r. przewidywały, że na promocję imprezy Bydgoszcz wyłoży 3 mln zł, Łódź i Gdańsk po 7 mln, Wrocław 8 mln, natomiast Katowice 6 mln zł plus 4 mln zł dotacji na zakwaterowanie i wyżywienie.
– Według mnie, w roku 2014 Kraków zaoferował jeszcze 4 mln zł i Warszawa 1 mln zł. W sumie zatem na całą promocję PZPS otrzymał od tych miast 36 mln zł plus 4 mln zł dotacji od Katowic – powiedział Adamski.
Dodał, że jeszcze większa różnica jest w kwotach uzyskanych ze sprzedaży biletów. Adamski przypomniał, że przed MŚ zapowiadano, że przygotowano milion biletów, ale na konferencjach organizowanych po zakończeniu turnieju podawano informację, że mecze obejrzało 535 tys. widzów. Uważa on, że ta ostatnia liczba daje podstawy do twierdzenia, iż sprzedaż biletów przyniosła ok. 40 mln zł.
– 4,93 mln euro, czyli ponad 20 mln zł na organizację mistrzostw przekazała też światowa federacja (FIVB). Jeżeli to wszystko podliczymy, to suma przekroczy 100 mln zł. Jest to kwota bez pieniędzy od sponsorów i bez dodatkowych opłat od uczestników. Jeżeli więc była taka kasa, a przedstawiciele zarządu PZPS uważają, iż organizacja MŚ kosztowała 38 mln zł, to jako obywatel tego kraju pytam się, jak zostały te pieniądze zainwestowane w siatkówkę? Gdzie one są? – podsumował Adamski.
ME siatkarek w 2009 r. odbywały się w czterech miastach, trwały 10 dni i wzięło w nich udział 16 drużyn. W MŚ siatkarzy w 2014 r. w siedmiu miastach rywalizowały 24 drużyny, a impreza trwała 23 dni.


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s